نقشه سایت

توضیحات محصول

هنگامی‌که شما یک وب‌سایت راه‌اندازی می‌نمایید، تا زمانی که هیچ‌کس نتواند آن را در موتورهای جستجو (به‌طور خاص Google) پیدا نکند، عملاً سایت شما بازدهی ندارد. بنابراین پس از ایجاد یک وب‌سایت باید برای شناساندن هر چه سریع‌تر و بهتر سایت خود به موتورهای جستجوی پرکاربرد اقدام کنیم.

یک از راه‌کارها استفاده از نقشه سایت است. نقشه سایت یک فایل متنی XML حاوی آدرس‌های موجود در سایت شما است که به موتورهای جستجو در شناسایی هر چه بهتر سایت شما و درنتیجه افزایش بازدهی آن کمک می‌کند.

افزونه Google XML Sitemaps یک افزونه بسیار کاربردی برای ایجاد نقشه سایت است که یک نقشه XML ویژه از سایت شما ایجاد می‌نماید و به موتورهای جستجو مانند Google ،Bing ،Yahoo و Ask.com  برای ایندکس کردن بهتر سایت کمک می‌کند.

با استفاده از این نقشه سایت، خزنده‌ها (crawler) بسیار راحت‌تر ساختار کامل سایت شما را می‌بینند و به‌صورت مؤثرتری سایت را بازیابی می‌کنند. این افزونه انواع صفحات وردپرسی ایجادشده (حتی با آدرس‌های سفارشی) را پشتیبانی می‌کند.

علاوه بر این هنگامی‌که شما نوشته جدیدی را ایجاد می‌کنید، تمام موتورهای جستجوی اصلی را از این محتوای جدید آگاه می‌نماید.

آموزش نصب و پیکربندی افزونه Google XML Sitemaps برای ایجاد نقشه سایت

نصب و فعال‌سازی این افزونه مانند سایر افزونه‌ها می‌باشد. اگر می‌خواهید صفحه پیکربندی این افزونه را باز کنید، باید به مسیر تنظیمات> XML-sitemap بروید و تنظیمات سفارشی خود ازجمله اولویت‌ها و فرکانس‌ها را تغییر دهید. افزونه به‌صورت خودکار نقشه سایت شما را با نوشته‌های جدیدی که منتشر می‌کنید، به‌روزرسانی می‌کند و نیازی نیست که شما کار خاصی انجام دهید!

افزونه Google XML Sitemaps برای ایجاد نقشه سایت دارای بخش‌های مختلف با تنظیمات مختلف است که بهتر است برخی از این تنظیمات را به‌صورت همان حالت پیش‌فرض قرار دهیم. در ادامه تنظیمات بخش‌های مختلف این افزونه را بررسی می‌کنیم.

وقتی‌که وارد پنل تنظیمات XML-sitemap می‌شویم:

بخش اول Basic option 

برای تنظیماتی مانند مطلع ساختن موتورهای Google یا Bing از ارسال طلب و یا معرفی نقشه سایت به robots.txt و … می‌باشد که بهتر است تنظیمات این بخش را در همان حالت پیش‌فرض قرار دهید.

نقشه سایت

بخش دوم Additional pages

اگر مثلاً وب‌سایتی با آدرس www.site.com دارید و می‌خواهید وب‌سایت دیگری با آدرس www.site.com/blog ایجاد نمایید. برای قرار دادن نقشه سایت وردپرس آن در دامنه اصلی، می‌توانید از این بخش اقدام کنید.

نقشه سایت

بخش سوم post priority

برای اولویت دادن به نوشته‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. مثلاً اگر بخواهیم نوشته‌هایی که نظرات بیشتری دارند در اولویت باشند، گزینه دوم را انتخاب می‌کنیم؛ اما بهتر است که گزینه اول را انتخاب کنید و به همه نوشته‌ها ارزش یکسان بدهید.

نقشه سایت

بخش چهارم sitemap content

در این بخش مشخص می‌کنیم نقشه سایت شامل چه محتوایی باشد. مثلاً  صفحه اصلی، پست‌ها، برگه‌ها، دسته‌بندی‌ها، آرشیو، برچسب‌ها و… را می‌توان انتخاب کرد.

با انتخاب گزینه Include the last modification time نقشه سایت شامل آخرین تغییرات مطالب در سایت می‌شود.

نقشه سایت

بخش پنجم Excluded items

می‌توانیم قسمت‌هایی را که نمی‌خواهیم در نقشه سایت قرار بگیرند را مشخص کنیم. مثلاً یک دسته یا صفحه خاص.

نقشه سایت

بخش ششم change frequencies

مشخص می‌کنیم بخش‌های مختلف سایت هرچند وقت یک‌بار تغییر می‌کنند. به این صورت درواقع به ربات‌ها اطلاع می‌دهیم که  هرچند وقت یک‌بار به بخش مربوطه سر بزنند.

نقشه سایت

بخش هفتم Periorities

با یک بازه 0-1 مشخص می‌کنیم اولویت کدام بخش از موارد ایندکس شده بیشتر است.

نقشه سایت

 

نظری بدهید