/ در مقالات / توسط
آخرین زمان ویرایش:

طراح UI شوید

با توجه به شیوه کسب و کار در دنیای امروز که از شیوه سنتی آن بشکل فیزیکی ،فاصله گرفته و وارد عرصه مجازی شده ،به همان میزیان افرادی که وارد عرصه طراحی وبسایت میشوند نیز افزایش یافته است.اما سوال اینجاست که چگونه میتوان به این عرصه بشکلی موفق ورود پیدا نمود؟

بدین منظور لازم است تا در عرصه ui ورود پیدا نمایید.اما UI چیست؟

به توضیحی مختصر از UIم میپردازیم.
UI عبارت از طراحی ظاهری وبسایت است و محیطی که کاربر با آن ارتباط برقرار میکند.بعنوان مثال در یک وبسایت فروشگاهی ،کاربر ظاهر سایت را میبینید و عکس ها ،دکمه های خرید ،صفحات سفارش کالا و پرداخت را مشاهده میکند و با کد های آن که در پشت زمینه کار هستند کاری ندارد.ما میتوانید با شرکت در یک آموزشگاه icdl  نسبت به آموزش مهارت های هفتگانه اقدام نمایید.

چگونه طراح UI شویم

در کشور ایران طراحان UI به دو دسته بندی تقسیم میشوند

1. دسته ای که کدهای سایت های دیگر را یافته ،آن ها را دستکاری نموده و بشکل شخصی سازی شده در سایت خود استفاده میکنند.این دسته از طراحان اصولا چندین نمونه سایت خارجی را انتخاب و از کدهای آن ها استفاده میکنند که در برخی از موارد کار بسیاردشواری است زیرا کد نویسان آن سایت ها ،نتمامی کد ها را باز نگذاشته و در چوشه های زیرین مخفی نموده اند و یا حتی کدهای خود را بشکلی ناخوانا مینویسند تا امکان تقلب را از دیگران سلب کنند.
2. دسته دوم اما هر طرحی را که مشتری از آن ها بخواهد را قادرند تحویل دهند.حتی ممکن است پلتفرمی را در فتوشاپ به آن ها نشان دهند و بخواهد آن را اجرا نمایند.میتوانند!میتوانید در یک کلاس آموزش فتوشاپ شرکت نمایید تا از مزایای طراحی پلتفرم بهره مند شوید.آموزشگاه فتوشاپ انتخابی خود را به دقت برگزینید.
اما برای اینکه در حوزه طراحی وبسایت بتوانید عملکرد قابل قبولی داشته باشید ،باید بتوانید در هر دو زمینه متبحر شوید و به آسانی هر نوع پروژه ای را انجام دهید.زیرا ممکن است یک مشتری به شما نمونه یک سایت خارجی را نشان دهد و از شما بخواهد عینا آن را برایش اجرا نمایید و یا حتی یک وایرفریم را در فتوشاپ به شما نشان داده و از شما میخواهد آن را اجرا نمایید.بنابراین باید آماده اجرای هر نوع از پروژه درخواستی از جانب مشتری را داشته باشید.
اما سوال مهم اینجاست که برای تبدیل شدن به یک UI کار حرفه ای باید چه کرد و از کجا شروع کرد؟بیایید به این سئوال پاسخ دهیم که چگونه طراح UI شویم.

میتوانید راه میانبر را برگزینید و آن شرکت در کلاس های طراحی سایت در یک دوره آموزشی طراحی سایت است.

مبانی ورود به عرصه UI آشنایی با کد نویسی است بطوریکه باید با زبان برنامه نویسی HTML و CSS اشنا باشید. برای همین موضوع توصیه می کنیم در کلاس آموزش html/css شرکت کنید.و پس از آن با استفاده از کدهای جاوااسکریپت ،جی کوئری برای ایجاد هوش مصنوعی در صفحاتتان بهره ببرید.خب! ممکن است شما بگویید که ما به این زبان ها مسلط نیستیم.کلاس آموزش جاوا اسکریپت آموزشگاه کامپیوتر پرتو، برای همین طراحی شده است.بعد از آن بهتر است کمی با زبان های برنامه نویسی شبیه asp.net و PHP آشنایی پیدا کنید.
توجه : برای آشنایی با زبان HTML از این مسئله اطمینان حاصل نمایید که نسخه HTML5  آن که آخرین به روز رسانی را دارد را آموزش میبینید .
حال پس از آموزش سعی نمایید آموزه های خود را تمرین نمایید و ایراداتتان را رفع نمایید.

اما پس از یادگیری اصول و مبانی طراحی UI نیاز است تا برخی از موارد را دانسته و سپس نسبت به طراحی اقدام نمایید.
اولین موردی که باید با آن آشنا شوید اصول رابط کاربری است.بدین منظور لازم است تا طرح خود را بشکل روانشناسانه بررسی نمایید تا طراحی خلاقانه ای داشته باشید.بدین منظور موارد زیر را بشناسید:

در کلاس های آموزش برنامه نویسی شرکت نمایید.

• بکارگیری تضاد سازماندهی اطلاعات ضمن ایجاد تمرکز و رعایت سلسله مراتب
• رعایت استفاده از فونت مناسب و خوانایی مطالب
• انطباق پذیری طراحی با ویرایشگرهای مختلف
• آشنایی با رنگ ها
• ایجاد تعادل بین عناصر
مرحله بعدی اما کشف خلاقنه ایت که باید چندین مرحله را برای این موضوع طی نمایید.
o فاز کشف : به معنی شروع پروژه است که باید نسبت به جستجو و جمع آوری ایده ها اقدام نمایید.
o فاز تعریف : شما بعنوان یک طراح باید ایده حاصل از کشف خود را تعریف و خلاصه ای از پروژه پیش رو را برای خود مشخص نمایید.
o فاز توسعه : این فاز موجب بهبود ایده ها خواهد شد زیرا در این فاز راه حل ها نمونه سازی ،تست و تکرار میشوند .
o فاز تحویل : که در آن پروژه پیاده سازی نهایی و تحویل مشتری میگردد.

موردی که افراد آن را نادیده میگیرند ،مطالعه است.خود را به مطالعه روزانه عادت دهید.
از دیگر مواردی که به شما در جهتت تحقق اهدافتان کمک میکند ،طراحی پروژه های غیر واقعی است.بدین منظور میتوانید پروژه هایی که قبلا طراحی نموده اید را باز طراحی نموده و یا برای کسب تجربه پروژه های بزرگی مانند فیسبوک و یا دیجی کالا را طراحی نمایید.بدین صورت در جهت کسب تجربه به خود کمک نموده اید.
این موضوع را هرگز از یاد نبرید که برای موفق شدن از یک فرد با تجربه یا استاد آگاه کمک بگیرید.زیرا آن ها ضمن راهنمایی شما ،راهکارهایی برایتان ارائه میدهند که به منزله یک میانبر برایتان عمل خواهد کرد.

CMS مارکت

مدیر سایت CMS مارکت

نوشته های مشابه

سوئیفت چیست؟

برای یک برنامه نویس موبایل انتخاب یک زبان مناسب برای آینده پروژه بسیار حائز اهمیت است بنابراین باید با چشمانی…

راهکار افزایش سرعت سایت

در این مقاله قصد بررسی موارد و راه هایی را داریم تا توسط آن ها بتوانیم سرعت سایت خود را…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *