/ در مقالات / توسط
آخرین زمان ویرایش:

سوئیفت چیست؟

برای یک برنامه نویس موبایل انتخاب یک زبان مناسب برای آینده پروژه بسیار حائز اهمیت است بنابراین باید با چشمانی باز انتخاب خود را انجام دهند.اما برای برنامه نویسی با یک زبان ،نخست باید بطور کامل با تمامی جوانب آن زبان آشنا باشید و حتما در زندگی کاری خود با این سئوال مهم روبرو شده اید که زبان برنامه نویسی سوئیفت چیست .زبان سوئیفت یا swift language  ،یک زبان تازه است و در بین مخاطبان این سوء برداشت وجود دارد که برنامه نویسی آپ موبایل ios با سوئیفت بسیار دشوار تر از دیگر زبان هاست.بدین منظور تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی زبان سوئیفت بپردازیم تا در صورتیکه قصد یادگیری این زبان را دارید ،بتوانید انتخاب آگاهانه ای را داشته باشید.

تاریخچه زبان سوئیفت

کلاس حرفه ای وردپرس

در جولای سال 2010 کریس لنتر به توسعه زبان سوئیفت اقدام نمود و با شرکا اپل توانست آن را توسعه دهد.این زبان ایده خود را از زبان هایی نظیر : C# , RuST , Haskell Ruby و Python گرفت.پس از 4 سال و در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل اولین برنامه عرضه شده به صورت عمومی بود که با زبان برنامه نویسی Swift نوشته شده بود.در این کنفرانس نسخه بتای زبان برنامه نویسی سوئیفت برای توسعه دهندگان اپل عرضه شد اما اپل اعلام کرد که ممکن است منبع ورژن نهایی سوئیفت با با نسخه آزمایشی زبان سوئیفت تداخل داشته باشد.. شرکت اپل برنامه ریزی کرد تا در صورت نیاز مبدل های کد منبعی را برای عرضه نسخه کامل بسازد.در این کنفرانس دستورالعملی 500 صفحه ای به نام “زبان برنامه نویسی سوئیفت” عرضه شد که در فروشگاه iBooks و و بسایت رسمی موجود است. نسخه ۱.۰ سوئیفت در نهم سپتامبر سال ۲۰۱۴ به همراه Xcode 6.0 Gold Master برای iOS عرضه شد. سوئیفت ۱.۱ در ۲۲ اکتبر سال ۲۰۱۴ به همراه Xcode 6.1 عرضه شد. سوئیفت ۱.۲ در ۸ آوریل سال ۲۰۱۵ به همراه Xcode 6.3 عرضه شد. سوئیفت ۲.۰ در کنفرانس WWDC سال ۲۰۱۵ معرفی شد و در ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۱۵ برای انتشار برنامه ها در فروشگاه App Store قرار گرفت. سوئیفت ۳.۰ در ۱۳ سپتامبر سال ۲۰۱۶ عرضه شد.در سال 2015 در وبسایت Stack Overflowطبق نظر سنجی که انجام داده بودند ،زبان سوئیفت رتبه اول و در سال 2016 رتبه دوم را به خود اختصاص داد. در طی کنفرانس WWDC سال ۲۰۱۶، شرکت اپل یک برنامه مخصوص iPad به نام Swift Playgrounds را معرفی کرد که هدف آن آموزش کدنویسی در سوئیفت به افراد است.محیط زبان برنامه نویسی سوئیفت به گونه ای است که کدها پس از اجرا از خودشان بازخوردی نشان میدهند.به مانند محیط سه بعدی.

کلاس آموزش icdl

در ژانویه سال ۲۰۱۷، کریس لتنر جدا شدن خود از شرکت Apple را اعلام کرد تا مقام جدیدی را در شرکت Tesla Motors بپذیرد و رهبری پروژه سوئیفت بر عهده Ted Kremenek قرار گرفت.

زبان برنامه نویسی سوئیفت چیست

 کلاس آموزش فتوشاپ عکاسی

سوئیفت یک زبان برنامه نویسی است که برای توسعه ios ,watchOS , macOS ,tvOS استفاده میشود.این زبان ،یک زبان چند منظوره و کامپایلری است.
زبان سوئیفت از قانون برنامه نویسی به شکلی مدرن استفاده میکند که بیس آن سی شی گرا است.وجه تمایزی که سوئیفت با دیگر زبان های برنامه نویسی موبایل دارد قابلیتی با نام playgrounds است.این قابلیت به برنامه نویسان این اجازه را میدهد که در محیط کاربری Xcode حاصل کد نویسی خودشان را بصورت آنی و لحظه ای مشاهده نمایند.این قابلیت ،سوئیفت را به مانند یک زبان اسکریپتی نمایان میکند.بیایید در کنار پاسخ به سئوال مهم زبان برنامه نویسی سوئیفت چیست ، حال به مزایای آن خواهیم پرداخت.

مزایای زبان برنامه نویسی سوئیفت

قدرتمند و سریع

به دلیل دقیق و ساده بودن زبان سوئیفت میتوانید کدهای ناامن را از بین ببرید .بدین ترتیب شناسایی ایرادات برنامه به آسانی صورت میپذیردعلاوه بر این زبان سوئیفت حافظه سیستم را بشکل خودکار اداره میکند.

آموزشگاه ایندیزاین

امنیت بالا

تیم سوئیفت کاملا بر امنیت متمرکز است.بنابراین در زمان کد نویسی در سوئیفت به هیچ کد ناامنی برخورد نخواهید کرد و خواهید توانست از قراردادهای مدرن برای کمک نمودن به حفظ امنیت برنامه خود استفاده نمایید.

کدهای ساده

نقطه قوتی که از نظر توسعه دهندگان اپلیکیشن ها متوجه سوئیفت است ،این مورد است که زبان سوئیفت نیاز به منابع کد طولانی یا source code ندارد.بدین ترتیب میتوانید زمان کمتری را برای تولید کدهای خود و در نتیجه آن اپلیکیشن صرف نمایید.بدین ترتیب میتوانید با سرعت بیشتری نسبت به تولید اپلیکیشن اقدام نمایید.علاوه بر این ،نکته جالبی که در سوئیفت به چشم میخورد ،این امکان برای کدنویس است تا در بدنه کدهای خود ایموجی ها را به کار ببرد.

آموزشگاه طراحی سایت

زبان بالغ

زبان سوئیفت علیرغم نو بودن ،از زبان های قدیمی تلفیق شده است.بنابراین سوئیفت زبانی توسعه یافته و قدرتمند است و تمامی ویژگی های قوی دیگر زبان های برنامه نیسی را به ارث برده است.
 

CMS مارکت

مدیر سایت CMS مارکت

نوشته های مشابه

کاربرد نرم افزار زیبراش در صنعت طلاسازی

قدمت نرم افزار زیبراش به سال 1999 بر میگردد.زمانیکه کمپانی Pixologic  با خلق Zbrush غوغایی در زمینه نرم افزارها در…

طراح UI شوید

با توجه به شیوه کسب و کار در دنیای امروز که از شیوه سنتی آن بشکل فیزیکی ،فاصله گرفته و…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *