/ در مقالات / توسط

انواع پارتیشن اداری و مزایا و معایب آنها

انواع پارتیشن اداری

انواع پارتیشن اداری و مزایا و معایب آنها

پارتیشن کلمه ای انگلیسی به معنی جدا سازی ،تقسیم بندی و دسته بندی است.پارتیشن در زمانی که در مبحث دکوراسیون مطرح شود به معنی تقسیم بندی فضای دکوراسیون توسط دیواره ها است. پارتیشن ها در انواع متفاوتی بسته به فضا و مورد مصرف در انواع طرح و جنس های متفاوتی در دسترس هستند که با توجه به تم دکوراسیون داخلی میتوان یکی از انواع آن را انتخاب نمود.در این نوشتار قصد بررسی انواع پارتیشن را داریم تا با توجه به شناخت آن ها یکی از انواع مورد نظر خود را انتخاب نمایید. پارتیشن ها انواع متفاوتی دارند که از جمله آن ها میتوان به پارتیشن چوبی ،پارتیشن شیشه ای ،پارتیشن تک جداره ،پارتیشن دو جداره ،پارتیشن MDF ،پارتیشن قابل شستشو ،پارتیشن آگوستیک و … اشاره نمود.

پارتیشن چوبی

از این نوع از پارتیشن در فضاهایی استفاده میشود که به هیچ عنوان رطوبت نداشته باشد و میزان نور محیط مناسب باشد در غیر اینصورت به مرور زمان چوب ها دچار پوسیدگی میشوند .از پارتیشن های چوبی در فضاهایی مانند سالن پذیرایی ،سالن نشیمن اتاق خواب و یا حتی فضای اداری کانتر کارمندان استفاده میشود.

پارتیشن شیشه ای

این نوع از پارتیشن محدودیت بکارگیری ندارد و با هر گونه فضایی سازار است.در صورتیکه در بکار بردن آن از استیل نیز استفاده شود حالتی اداری به خود میگیرد.این نوع از پارتیشن به دلیل زیبایی که دارد نسبت به سایر پارتیشن ها از محبوبین بیشتری برخوردار است.یکی از مزایایی که پارتیشن شیشه ای نسبت به سایر پارتیشن ها دارد انتشار نور است.در صورتیکه در فضا با محدودیت نور روبرو هستید میتوانید این نوع از پارتیشن را برای محیط خود انتخاب نمایید.یکی از معایب پارتیشن شیشه ای عدم رعایت حریم شخصی افراد است به گونه ای که داخل محیط از بیرون قابل رویت است که میتوان این مورد را با انتخاب شیشه های مات بر طرف نمود.علاوه بر این انتشار صدا در بکار بردن پارتیشن شیشه ای است که این موضوع نیز با انتخاب شیشه های دو جداره قابل برطرف شدن است.از مزایای این نوع از پارتیشن میتوان به موارد ی چون : قابلیت جابجایی آسان ،انعطاف پذیری بالا برای انتخاب برای انواع محیط ها ،هزینه نسبتا پایین آن نسبت به سایر پارتیشن ها ،صرفه جویی در مصرف برق به دلیل انتقال نور ،اشاره نمود.

پارتیشن MDF

پارتیشن ام دی اف نوعی از پارتیشن چوبی است لذا باید به رطوبت محیط دقت شود.این پارتیشن جزو پر مصرف ترین انواع پارتیشن ها در بین سایر موارد است.در صورتیکه علاقه به چب دارید این نوع را انتخاب نمایید.مزایای پارتیشن ام دی اف عبارتند از : مقاومت و استحکام بالا ، امکان استفاده در محیط های پر سر و صدا به دلیل عایق صوتی بودن قابلیت تغییر ساختار ،مقرون به صرفه بودن ،سرعت در تولید و نصب و وزن مناسب پارتیشن، ،میتوان اشاره نمود.

پارتیشن اداری

در پارتیشن اداری دو نوع پارتیشن بندی وجود دارد که عبارتند از پارتیشن بندی تک جداره و پارتیشن بندی دو جداره.تفاوتی که این دو نوع پارتیشن بندی دارند از لحاظ زیبایی و هزینه نهایی آن است و از لحاظ کیفی و مقاوت تفاوت محسوسی ندارند.

پارتیشن بندی اداری تک جداره

همانطور که از نام آن نیز پیداست ،این نوع از پارتیشن ها از قاب های یک تکه تشکیل شده است.تنوع این نوع از پارتیشن نسبت به نوع دو جداره آن کتر بوده و وزن کتری را دارا میباشد.علاوه بر آن هزینه مقرون به صرفه تری به دلیل کمتر به کار بردن مواد اولیه دارد.اما برای استحکام آن ستون هایی در بین جداره قرا میگیرد تا علاوه بر اینکه محکم بودن آن را تضمین نماید ،قرار گیری آن بر روی زمین را نیز سهولت بخشد.مواد تشکیل دهنده این نوع از پارتیشن از جنس ام دی اف و یا شیشه بوده که با توجه به محیط و نوع کاربری آن طراحی میشود.در صورتیکه شیشه برای آن انتخاب شود باید ضخامت آن ۶ میلیمتر باشد .یکی از معایب این نوع از پارتیشن عدم عایق بودن صدا و حرارت است.

پارتیشن بندی اداری دو جداره

علیرغم قیمت بالایی که نسبت به نوع تک جداره دارد ،به دلیل تنوع طرح و طراحی زیبا طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده است.در این نوع از پارتیشن به دلیل اینکه از دو جداره تشکیل شده و از استحکام و مقاومت بالایی برخرودار است ،دیگر نیازی به بکار بردن ستون در بین جداره ها نیست و به راحتی بر روی زمین قرار میگیرند.در صورتیکه از شیشه برای اساس کار استفاده شود ،در بین دو جداره کرکره و یا رده استفاده میگردد.علاوه بر این سیم ها و کابل ها در فضای بین دو جداره جمع و ساماندهی میشوند.همچنین این نوع از پارتیشن در فضاهایی که سر و صدا زیاد است کاربرد زیادی دارد زیرا عایق صوتی محسوب میشوند.

نوشته های مشابه

ساخت انیمیشن توسط افترافکت

پیش از بیان کاربرد افترافکت در انیمیشن سازی ،به بیان مفهوم افترافکت میپردازیم; افترافکت چیست؟ یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای…

دکوراسیون فروشگاه های مواد غذایی

دکوراسیون فروشگاه های مواد غذایی در سال های اخیر فروشگاه های زنجیره ای بسیاری مانند شهروند، کوروش، هایپر استار و…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *